Oracle VM VirtualBox (3): Instalace Windows 7 do virtuálního počítače

Předchozí díly vás naučily, jak stáhnout a nainstalovat desktopový virtualizační software Oracle VM VirtualBox a jak v něm vytvořit virtuální stroj. V tomto díle si ukážeme, jak do vytvořeného virtuálního stroje nainstalovat Microsoft Windows 7. Projdeme si jeho prvotní nastavení a nevynecháme ani aktivaci, která je i ve virtuálním prostředí nezbytná.

Seriál o virtualizaci s Oracle VM VirtualBox

První spuštění virtuálního stroje

Potom, co jsme v minulém článku probrali postup tvorby virtuálního stroje, do něj nyní můžete nainstalovat operační systém. V tomto návodu se budeme zabývat instalací Windows 7 64-bit. Vy si ale klidně zvolte jakýkoli jiný systém, který máte po ruce.

V prvním kroku se tedy přesuňte do druhé položky menu – „Počítač“, kde klikněte na položku „Spustit“. Rychlejší varianta je použití třetí ikony zleva, a to zelené šipky.

Pokud byly splněny kroky z předchozího článku, otevře se nové okno virtuálního stroje, kde bude postupně probíhat instalace zvoleného operačního systému (Windows 7). Prvním požadavkem je výběr instalačního média. Je důležité, aby vybrané médium bylo bootovatelné. Pokud nebude splňovat tyto podmínky, nebude možné spustit instalační proces. Bootování je proces zavádění operačního systému při zapnutí nebo restartování počítače.

Zvolte proto cestu k .ISO souboru s operačním systémem nebo vyberte ze seznamu jednotku, do níž jste vložili instalační médium. Po výběru instalačního zdroje pokračujte “Spustit“.

Samotná instalace operačního systému

Vítá vás průvodce instalací systému Windows 7. Je třeba nastavit jazyk pro instalaci, formát času a měny a také klávesnici nebo metodu vstupu. Pokud byly nastaveny všechny 3 části, můžete pokračovat „Další“.

Po nastavení jazyka pokračujete dalším krokem a kliknutím na „Nainstalovat“.

Dostáváte se k dalšímu kroku, a to k licenčním podmínkám společnosti Microsoft. Po jejich přečtení a odsouhlasení „Přijímám licenční podmínky“ pokračujte „Další“.

Odsouhlasením licenčních podmínek přistupujete k výběru typu instalace. První možností instalace je „Upgrade“. K tomuto typu instalace přistupujete v případě, pokud máte na disku starší verzi Windows (např. Windows XP, Windows Vista) a chcete nastavení a data převést na novější verzi Windows. Druhý výběr, neboli „Vlastní (upřesnit)“ se týká tohoto případu, kdy v daném virtuálním počítači nemáte žádný operační systém. Vyberte tedy druhou možnost “Vlastní“.

V následujícím kroku se zobrazí disk, na který bude daný operační systém nainstalován. Pokračujte v instalačním průvodci „Další“.

Na základě informací v předchozích krocích proběhne v následujících několika minutách instalace systému Windows 7. Počkejte, dokud se celý proces nedokončí. Jako první vás vítá nastavení systému Windows 7. Zadejte uživatelské jméno. Pokračujte na další nastavení „Další“.

Před neoprávněným použitím uživatelského konta je možnost nastavit si heslo a také nápovědu pro heslo. Pokračujte kliknutím na „Další“.

Prostřednictvím průvodce můžete zadat licenční klíč operačního systému (Product Key). V tomto případě zadávání klíče vynechte a pokračujte „Další“. Licenční klíč lze zadat později přímo v systému Windows.

Součástí nastavení je také automatická ochrana počítače. Nejvýhodnější je použít doporučená nastavení, pomocí kterých budou nainstalovány důležité a doporučené aktualizace, zvýšení bezpečnosti při práci s internetem, případně vyhledávání a řešení problémů online.

Dalším krokem instalace je rovněž nastavení času a data. Vyberte vhodné časové pásmo, případně jen zkontrolujte zobrazené údaje. Pokračujte na „Další“.

Aby bylo možné využívat síťové připojení, nastavíte aktuální umístění počítače podle toho, kde se momentálně nachází.

Opět počkáte několik minut, dokud systém nedokončí všechna vámi zvolená nastavení. Následně vás už vítá prostředí Windows 7 jako virtuální počítač v Oracle VM VirutualBox.

Důležitým krokem je manuální aktivace licenčního klíče (nainstalovaný produkt je nutné aktivovat do určitého termínu; v tomto případě do 30 dnů) operačního systému, kterou jste vynechali v předchozích nastaveních při tvorbě virtuálního počítače. V nabídce „Start“ najdete „Počítač“, kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte poslední možnost „Vlastnosti“.

Zobrazí se vám okno se základními informacemi o daném počítači. V dolní části okna najdete „Aktivace systému Windows“ a kliknete na „Změnit kód Product Key“.

Do prázdné části „Kód Product Key“ vložte příslušný licenční klíč. Pokračujte „Další“, čímž dojde k ověření platnosti licenčního klíče. Aktivace může trvat i několik minut.

Pokud aktivace systému proběhla úspěšně, systém Windows ohlásí, že je aktivován. Jde tedy o ověření, zda unikátní instalační klíč nebyl použit na více zařízeních, než umožňuje licenční smlouva.

3 Responses to “Oracle VM VirtualBox (3): Instalace Windows 7 do virtuálního počítače”


Leave a Reply