Oracle VM VirtualBox (1): Stažení a instalace

Oracle VM VirtualBox umožňuje na stolním nebo přenosném PC současně provozovat více operačních systémů, sloužících uživatelům získat větší flexibilitu a využití jejich počítače. Podporuje širokou škálu hostitelských a hostujících operačních systémů. O popularitě Oracle VM VirtualBox navíc svědčí více než 57 milionů jeho stažení.

Seriál o virtualizaci s Oracle VM VirtualBox

Oracle VM VirtualBox poskytuje:

  • vysoký výkon,
  • podporu pro velký počet virtuálních zařízení,
  • je k dispozici ve formátu OVF (open virtualization format),
  • multiplatformní vývoj aplikací a jejich testování (schopnost teleportovat běžící virtuální stroj mezi hostiteli).

Hlavní výhodou Oracle VM VirtualBoxu je, že jde o open source, neboli je volně dostupný veřejnosti, bez jakéhokoliv poplatku. VirtualBox je možné získat pro hostitelské počítače s operačním systémem Windows, OS X, Linux a Solaris.

Samotná instalace Oracle VM VirtualBox

Abyste si mohli nainstalovat Oracle VM VirtualBox (nejnovější verze 4.3.8), je třeba si stáhnout instalační soubor VirtualBox pro konkrétní operační systém daného počítače. Získání instalačního souboru je bezplatné, protože jde o open source, jak bylo uvedeno výše. Můžete ho najít na stránce www.virtualbox.org, případně na www.oracle.com. Na následujících stránkách si postupně ukážeme, jak postupovat při instalaci již zmíněného VM VirtualBoxu.

Po kliknutí na instalační soubor se spustí samotná instalace programu Oracle VM VirtualBox. Vítá vás průvodce instalací programu. Pokračujete tlačítkem „Next“

Následně se dostáváte k volbě jednotlivých součástí. Z pravidla se doporučuje ponechat vše tak, jak je nastaveno. USB Support je instalace ovladače USB do VM VirtualBox, umožňující pracovat s flash diskem. Networking je instalace ovladače do VM VirtualBox pro práci s internetem. Druhou volbou je možné určit si cestu, kam bude program nainstalován („Browse"). Pokračujete kliknutím na „Next“.

Po ukončení instalace bude vytvořen zástupce, kterého si máte možnost zvolit již v průběhu jednotlivých kroků samotné instalace programu. První možností je vytvoření zástupce na ploše („Desktop“), druhou v panelu rychlého spouštění („Quick Launch Bar“). Pokračujte „Next“.

Následující část instalačního průvodce vás upozorní, že instalací Oracle VM VirtualBoxu budou resetovány síťové funkce a dočasně vás odpojí od sítě (na malou chvíli dojde k výpadku internetu). Pokračujete opět „Next“.

Po kliknutí na „Install“ začne probíhat samotný proces instalace. Průvodce instalací nabízí možnost zkontrolovat, případně změnit nastavení („Back“) nebo také ukončit průvodce instalací („Cancel“). Následuje samotný průběh instalace. Průvodce provádí požadovanou operaci (počkejte několik minut).

V průběhu instalace může dojít k ohlášení, zda chcete nainstalovat software ovladače, jak je znázorněno na následujícím obrázku. Aby byl Oracle VM VirtualBox správně nainstalován, je třeba doinstalovat požadované ovladače, čili kliknete na tlačítko „Instalovat“. Taková hlášení se mohou vyskytnout vícekrát, vždy je však třeba provést požadovanou instalaci konkrétního ovladače softwaru. Zmíněné ovladače slouží ke správnému fungování sítě ve VM VirtualBoxu.

Dokončením instalace a po kliknutí na tlačítko „Finish“ dochází ke spuštění prostředí Oracle VM VirtualBox verze 4.3.8. Na následujícím obrázku je prostředí VM VirtualBox, pomocí kterého budete vytvářet virtuální stroje. Jednotlivé kroky potřebné pro vytvoření virtuální stroje naleznete v dalších dílech tohoto seriálu.

Zdroje

1 Response to “Oracle VM VirtualBox (1): Stažení a instalace”


Leave a Reply