Virtualizace pro náročné – recenze VMware GSX Server 3.1 (z roku 2005)

VMware GSX Server 3.1 nenabízí jen vyšší výkon, ale i spoustu dalších zajímavých možností o kterých si nyní přečtete v této recenzi.

Instalace a ovládání

Instalace probíhá běžným způsobem jako u všech ostatních produktů VMware. Pokud budete chtít provozovat vzdálenou správu přes http klient (webový prohlížeč), je třeba mít ve Windows nainstalovanou a aktivní službu Microsoft Internet Information Server (dále jen IIS) nebo v Linuxu Apache. Instalace nepožaduje restart (pokud nevyberete během instalace zakázání funkce Autoplay). Je ale zajímavé, že odebrání „vnucuje“ restart bez rozdílu způsobu instalace, ale to jsou jen takové detaily. Mezi podporovanými systémy jsou Windows 2000 serverové edice, Windows Server 2003 a řada distribucí Linuxu. S překvapením jsem však zjistil, že instalace bez problémů proběhla i na Windows XP Professional (ve Windows 2000 to nejde). Ovládání se v porovnání s VMware Workstation principielně nezměnilo, jen nyní nespouštíme aplikaci ručně, ale zavádí se už sama během spouštění systému jako služba. S prostředím VMware se pracuje vlastně pouze pomocí konzole, která se napojí na běhový stroj. Podle popsaného principu výše je vidět že budeme potřebovat nějaký nástroj pro vzdálenou správu. Výrobce nám nabízí dvě možnosti. Je možné použít klienta VMware Virtual Machine Console (dále jen jako VMC) nebo http klienta (internetový prohlížeč). Pro vzdálenou správu je možné využít vlastního klienta nebo http klienta (webový prohlížeč). Pro vytváření, konfiguraci a především monitoring slouží správa pomocí http klienta. Pro práci ve virtuálním stroji s operačním systémem slouží klient VMC. Pro práci s GSX serverem je třeba kombinovat oba způsoby a není možné bohužel používat jen jeden prostředek pro správu. VMware Virtual Machine Console vypadá prakticky stejně jako prostředí VMware Workstation. Práce s GSX serverem pomocí internetového prohlížeče přinese zajímavější možnosti. Během práce s GSX serverem přes prohlížeč máte úplné a přehledné podání informací o počtu virtuálních strojů jejich běhu, případně událostí o běhu a zátěži serveru a využití operační paměti. Připojování přes prohlížeč probíhá na portu 8222 (normální komunikace). Pokud existuje zabezpečené spojení SSL na portu 8333, jste tam ihned přesměrováni. Tvar adresy je HTTP://:8222/ nebo HTTPS://:8333/ . Porty jsou pevně definovány a nelze je změnit.

 
Přehled událostí virtuálního stroje. Není vysloveně detailní, ale informace pro rozbor problémů stačí. Na pozadí je vidět skrytý status monitor.

Continue reading ‘Virtualizace pro náročné – recenze VMware GSX Server 3.1 (z roku 2005)’

Nový přírustek – SWsoft Virtuozzo

Nedávno mi přibyl přírustek do sbírky virtuálních strojů – SWsoft Virtuozzo. Musím říct že Virtuozzo je opravdu velmi zajímavý až kontroverzní. Po dopsání recenze dnes ráno (v 7h) musím uznat že se opravdu nehodí každému a největší smysl má především pro hostingové služby – tam je ideální – a možná snad pro vývojáře webových aplikací (resp. portálů).

Běžné virtualizační nástroje, jakými jsou například VMware Workstation nebo Microsoft Virtual Server 2005 používají virtualizaci s Virtual Machine Monitor (VMM). Ta používá dvě vrstvy: Správce virtuálních strojů (Virtual machine monitor) a virtuální vrstvu hardware. Během této virtualizace správce virtuálních strojů přebírá příkazy hardware, předává je pro zpracování do procesoru a posílá zpět. Díky plné virtualizaci s hardware máme sice naprosto plnohodnotný počítač schopný provozovat jakýkoli operační systém, avšak s poměrně velkými nároky na výkon mateřského systému. „Spotřeba“ takové virtualizace je přibližně 20% výkonu procesoru.

Virtualizace na úrovni operačního systému však pracuje v jisté formě sdílení souborů operačního systému ve virtuálním prostředí. Mezi hostitelským systémem a virtuálním strojem je navíc jen jedna tenká virtualizační vrstva operačního systému, takže vzniklé požadavky na výkon takového virtuálního systému jsou opravdu velmi malé. Virtualizace touto metodou nám přináší tyto výhody:

" Velmi nízké nároky na procesor " Velmi nízká spotřeba operační paměti " Velmi malé nároky na kapacitu pevného disku

Jeden běžící virtuální stroj bez zátěže tak spotřebuje přibližně 1–2% výkonu procesoru. Protože všechny systémové prostředky virtuálního stroje jsou sdíleny s fyzickým systémem, zabere v paměti díky sdíleným knihovnám pouze 30 až 50 MB operační paměti. Pro vytvoření nového virtuálního stroje tím klesnou požadavky na volné místo na disku. Každý virtuální stroj vám tak ušetří přibližně 90% kapacity pevného disku díky sdíleným prostředkům systému.

Pokud budete mít zájem o Virtuozzo (aktuálně verze 3.5.1 SP1), připravte se na velmi speciální požadavky. Předně Virtuozzo podporuje pouze serverový operační systém Windows Server 2003 v edicích Standard a Enterprise. Velkou nevýhodou pro našince je podpora pouze několika jazykových variant systému, mezi něž obvykle patří Angličtina, Japonština a Němčina (za určitých podmínek jsou také podporovány Francouzština, Španělština, Tradiční Čínština a Zjednodušená Čínština). A na závěr by bylo vhodné upozornit, že systém smíte mít instalovaný pouze v umístění C:\WINDOWS a nesmíte jej mít aktualizovaný. Podle výrobce je ideální pokud máte v systému pouze Service Pack 1 (SP2 není prozatím podporován). Pokud jste se dosud neseznámili s tímto druhem virtualizace, doporučuji vám nastudovat si dokumentaci. Doporučuji zejména příručku pro instalaci (Installation Guide) a její kapitolu Preparing for Virtuozzo Installation a také kapitolu Virtuozzo Philosophy v uživatelské příručce (User's Guide). Díky těmto kapitolám si můžete udělat základní představu o funkcionalitě a nárocích Virtuozza.

Kromě komerčního produktu Virtuozzo for Windows a Virtuozzo for Linux vyvíjí SWsoft pod svobodnou licencí GNU/GPL open-source projekt Open Virtuozzo (nazývaný také OpenVZ).

P.S.: U Virtuozza jsem poprvé pochopil smysl instalační příručky a ověřil si, jak se člověku může vymstít nečtení návodů. V tomto případě jsem kvůli Virtuozzu přeinstaloval 3× Windowsy (Microsoft Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition SP1) a pořád jsem se divil proč mi to nejede. Zkrátka virtualizace na úrovni operačního systému není žádná sranda. Na druhou stranu pro naprostou většinu smrtelníků to bude nezajímavý produkt a po případném oťukání půjdou o dům dál.

Introduction to virtualization – velice pěkný popis virtualizace Virtuozza a jiných systémů (anglicky)

SWsoft Virtuozzo (české stránky o produktu)

SWsoft Virtuozzo Home Page (anglicky)

Open Virtuozzo Home Page (anglicky)

Srovnání výkonů virtuálních strojů VMware Workstation, VMware GSX Server, Microsoft Virtual PC 2004, Virtual Server 2005 (z roku 2004)


V roce 2004, jsem dělal srovnávací test všech komerčních virtuálních strojů do recenze pro časopis Softwarové noviny (dnes Click!).

Tabulka sice není již v určitých drobnostech aktuální, ale přesto si můžete udělat představu v rozdílech ve výkonnosti jednotlivých řešení od společností VMware a Microsoft.

Continue reading ‘Srovnání výkonů virtuálních strojů VMware Workstation, VMware GSX Server, Microsoft Virtual PC 2004, Virtual Server 2005 (z roku 2004)’