Hyper-V 2016: Novinky


Microsoft již oficiálně vydal novou verzi Windows Server 2016, jaké novinky obsahuje? V tomto článku se stručně seznámíme s nejzajímavějšími novinkami týkající se virtualizace.

microsoft-windows-server-2016

Shielded Virtual Machines. S pomocí Host Guardian Service a Shielded VMs je možné zprovoznit BitLocker pro virtuální stroje. Služba poskytuje správu šifrovacích klíčů pro virtuální stroje provozované nad Hyper-V. Podporován je také Linux.

 

Windows Containers. Win­dows Server 2016 podporuje kontejnerovou virtualizaci. Windows podporuje dva typy Windows Containers:
  • Windows Containers. Běží na úrovni systému, méně izolovaný.
  • Hyper-V Containers. Běží na úrovni hypervisoru, plně izolovaný.
 

Nativní podpora Docker pro Windows Server 2016. Microsoft začal spolupracovat s Dockerem a lze tak ve Windows Server 2016 používat kontejnery Dockeru.

 

Nested Virtualization. V Hyper-V můžete provozovat virtuální stroje. Do takového virtuálního stroje můžete nainstalovat Hyper-V a v něm virtuální stroje. Ano, to je Nested Virtualization, konečně i Microsoft implementoval tuto funkci a tak můžete provozovat v labech také virtualizační prostředí a testovat jej bez nutnosti shánět volné fyzické stroje 🙂

 

microsoft-nano-serverNano Server. Jistě znáte minimalistickou verzi instalace Windows Core, jedná se o verzi Windows Server bez GUI. Nano Server je další režim instalace. Tentokrát je tato instalace tak důkladná, že velikost Nano Serveru je téměř 700 MB a je schopna běžet na virtuálním stroji se 128 MB RAM. Tato minimalistická verze je velmi podobná Windows PE, takže se i velmi podobně konfiguruje a jste schopni si do ní přidat různé role, které potřebujete. Nano Server tak může mít například roli hypervisoru (Hyper-V) na fyzickém serveru, který má velmi malé nároky na systémové prostředky pro vlastní provoz. Další podrobnosti si můžete přečíst v mém článku Microsoft Nano Server: vše co jste chtěli vědět.

 

Windows Server 2016 nový licenční model. Procesorové licence se nově počítají na počty jader fyzického stroje. Nově tedy nákup licence obsahuje licenci pro 16 jader, což stačí pro většinu běžných serverů.

 


 

Chybějící Build-In CALy. Součástí Windows Server 2016 již nejsou žádné CALy. Zatím co původně při nákupu Windows Server systém obsahoval 5 licencí User CAL (Build-In CAL), v současnosti tak tomu není a je tedy vždy nutné dokoupit potřebný počet CALů. V ceně zůstávají pouze 2 přístupy určené výhradně pro správu serveru.

 

Článek zatím obsahuje nejzajímavější informace na toto téma. Protože novinek je opravdu hodně, článek ještě pravděpodobně doplním.

Pokud si chcete přečíst o novinkách týkajících se samotného systému Windows Server 2016, koukněte na článek na mém blogu Michal Zobec: Blog.

 


 

1 Response to “Hyper-V 2016: Novinky”


Leave a Reply