VMware Workstation (2): Stažení a instalace


Pokud jste již četli náš Úvod do virtualizace, pak jistě víte, že jedním z nejpoužívanějších nástrojů pro desktopovou virtualizaci je VMware Workstation. Kde tento program stáhnout a jak jej nainstalovat se dovíte v tomto článku.

Seriál o virtualizaci s VMware Workstation Pro

Seriál o aplikaci VMware Workstation Pro přináší základní uživatelskou příručku na pokračování, v jejichž jednotlivých dílech se dozvíte základy o virtualizaci na desktopu, jak aplikaci nainstalovat, jak vytvořit první virtuální stroj a jak si do něj nainstalovat Windows. Jednotlivé díly budou vycházet nepravidelně a mohou být na základě zpětné vazby rozšířeny nebo doplněny.  


Virtualizační nástroj VMware Workstation, v současné verzi 10.0.1, naleznete na stránkách společnosti VMware (odkaz je na konci článku). Pro jeho stažení je potřeba se u VMware zaregistrovat. Po registraci a přihlášení zvolte verzi pro příslušný operační systém, který provozujete. Na výběr jsou verze pro MS Windows nebo pro Linux. Postup instalace v tomto návodu zahrnuje instalaci aplikace VMware Workstation jen na platformě Microsoft Windows. Instalace pod některou z distribucí operačního systému Linux se zásadně liší a není součástí tohoto návodu. Po instalaci je však pracovní prostředí VMware Workstationu stejné ve všech systémech. Instalační soubor je přibližně 500MB velký a rychlost instalace je i na pomalejším PC svižná.

Instalace samotného VMwaru je jednoduchá. Spustíte stažený instalátor, zvolíte typickou instalaci a dále už pokračujete pouze tlačítkem Next. Na konci instalačního procesu jste vyzváni, k vložení licenčního klíče. Tento klíč obdržíte jako součást zakoupeného produktu, nebo v rámci 30denní zkušební lhůty vám bude vygenerován na stránkách VMware.

Po spuštění nainstalované aplikace vás uvítá uživatelské grafické prostředí aplikace. V horní části naleznete typické textové menu. Pod ním se nachází nástrojová lišta s nejčastěji využívanými funkcemi. Níže se pak na levé straně nachází přehled o spuštěných virtuálních strojích. V pravém okně pak nabídka odpovídající svými funkcemi textovému menu nahoře. V tomto okně se kromě menu nabídky zobrazuje také obsah běžícího VM.

Tímto je instalace aplikace VMware Workstation hotová. Nyní můžete začít s tvorbou prvního virtuálního stroje.

Odkazy