InnoTek VirtualBox – krátké seznámení

Asi před pár měsíci jsem objevil někde na Internetu nový nástroj pro virtualizaci – InnoTek VirtualBox. Překvapující pro něj je že kromě toho že je zdarma tak je dokonce možné získat zdrojové kódy distribuované pod licencí GNU General Public License (GNU/GPL), verze 2. Program je nabízen přesněji ve dvou podobách:
  • předkompilovaný binární kód pro operační systémy Microsoft Windows nebo Linux/Unix (podporováno je 6 různých distribucí Linuxu). V této podobě je nabízen VirtualBox nabízen výhradně v licenci pro osobní použití nebo pro zkušební účely. Výrobce tuto podobu nazývá „VirtualBox Personal Use and Evaluation License (PUEL)“.
  • Zdrojové kódy s konfiguračními skripty pro Microsoft Windows a systémy Linux/Unix. V této podobě je nabízen VirtualBox pod výše zmiňovanou licencí GNU General Public License (GNU/GPL), verze 2. Tato podoba VirtualBoxu je označována jako „VirtualBox Open Source Edition (OSE)“.
Instalace v binární podobě pro Microsoft Windows má velikost 14 MB. Samotné ovládací prostředí mi připadně trochu jednodušší, a je hodně inspirováno Microsoft Virtual PC (nebo spíše původním Connectix Virtual PC) oproti kterému má, ale o něco větší funkcionalitu.

Co jsem si zatím stačil všimnout, tak VirtualBox nabízí vícenásobné Snapshots a USB. Také jsem si stačil všimnout, že je o něco náročnější na systémové prostředky resp. je méně efektivnější. ale je to možná jen počáteční dojem. Prozatím však berte moje názory s rezervou, ještě jsem se nestačil VirtualBoxu moc věnovat, hlavně z nedostatku času a místa kvůli jiným projektům ve VMware Workstation :-) .

Protože je VirtualBox freeware resp. open-source projekt, zkoumal i jeho možnosti ohledně lokalizace. Vypadá to ale že na podporu více jazyků autoři prozatím nemysleli a v případě potřeby lokalizace bych musel upravovat binární soubory což dělám velice nerad (špatně se s nimi pracuje a ještě hůř se přechází na novější verzi).

VirtualBox si můžete stáhnout odtud, počítejte s anglickým jazykem (ještě že není německy jako autoři).

VMware Workstation 6.0.0 Release Candidate, build 42757 ke stažení – EDIT

VMware vydal další build 42757 nové verze VMware Workstation 6, který již označil za Release Candidate. Vzhledem k tomu, že v Release Notes nevidím nic nového, vypadá to že zapracovali především na vyladění nových funkcí, která VMWare Workstation verze 6 nabízí.

VMware Workstation 6 Release Notes

VMware Workstation 6.0.0, build 42757 ke stažení

EDIT (30. března 2007): Tak přece jen jedna podstatná změna nastala – podpora Windows Vista je již oficiální.