VMware Workstation (9): 3D akcelerace ve virtuálním stroji

Jednou z opomíjených významných funkcí ve VMware Workstation je podpora 3D akcelerace ve virtuálních strojích.

Seriál o virtualizaci s VMware Workstation Pro

Seriál o aplikaci VMware Workstation Pro přináší základní uživatelskou příručku na pokračování, v jejichž jednotlivých dílech se dozvíte základy o virtualizaci na desktopu, jak aplikaci nainstalovat, jak vytvořit první virtuální stroj a jak si do něj nainstalovat Windows. Jednotlivé díly budou vycházet nepravidelně a mohou být na základě zpětné vazby rozšířeny nebo doplněny.  
vmware-workstation-pro-12

VMware Workstation podporuje 3D akceleraci na hostitelských strojích s Windows a Linuxem. Vzhledem k tomu, že tento seriál se zaměřuje primárně na platformu Windows a Linux je spíš okrajová záležitost, nebudu zde 3D akceleraci pro Linux řešit (také z toho důvodu, že s tím nemám žádné zkušenosti).

 

 

Příprava hostitele pro 3D akceleraci

Pro 3D akceleraci je třeba, abyste měli v hostitelském systému podporovanou 3D grafickou kartu od NVIDIA, nebo ATI. Můžete mít samozřejmě grafickou kartu od Intelu, ale zde očekávejte asi podobnou „podporu“ jako u her, podporujících grafické karty Intel (tedy žádnou). Je doporučeno aktualizovat ovladače na poslední verzi certifikovaných ovladačů od Microsoftu. Taktéž je dobré aktualizovat DirectX na poslední verzi.

 

Jak zapnout 3D akceleraci ve virtuálním stroji

3D akcelerace je podporována v následujících virtualizovaných operačních systémech:
  • Windows XP,
  • Windows Vista,
  • Windows 7,
  • Windows 8,
  • Windows 10.
 

Pro zapnutí 3D akcelerace musíte zapnout 3D akceleraci v grafické kartě virtuálního stroje ve VMware Workstation. Tato volba bývá ve většině případů zapnuta.

160918vmwareworkstation01
Ve virtuálním stroji potřebujete pro funkční 3D akceleraci:  

Řešení problémů s nefunkční 3D akcelerací

V případě, že vám nefunguje 3D akcelerace ve virtuálním stroji, spusťte nástroj dxdiag (Start – Spustit …) a v záložce Zobrazení ověřte zda jsou povoleny funkce akcelerace DirectDraw a Direct3D.
160918vmwareworkstation02

 

Pokud řešíte problém se starší hrou, je důležité upozornit na to, že 3D akcelerace je podporována pouze v DirectX 9.0c. Pokud hra neumí využít zpětnou kompatibilitu a je přímo závislá na starší verzi DirectX, je nutné využít softwarové vykreslování.

Stejně tak je nutné upozornit na to, že nelze očekávat 3D akceleraci ve starších systémech než Windows XP. Pokud si do virtuálního stroje nainstalujete třeba Windows 98, hardwarová 3D akcelerace v tomto virtualizovaném systému nebude fungovat, opět bude třeba využít softwarové vykreslování.

Poznámka: Tento díl seriálu také aktualizuje zastaralý článek Jak zapnout 3D akceleraci (Direct3D) ve VMware Workstation?

1 Response to “VMware Workstation (9): 3D akcelerace ve virtuálním stroji”


Leave a Reply